- Komerční sdělení-PR články

Jak podporovat finanční gramotnost u dětí a jak s nimi mluvit o penězích?

Finanční gramotnost je základní životní dovedností pro zapojení se...

Kdy je vhodné využít služeb finančního poradce a jak vybrat toho pravého?

S první výplatou ze zaměstnání se každému z nás otevřela otázka,...

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Kdy je vhodné využít služeb finančního poradce a jak vybrat toho pravého?

S první výplatou ze zaměstnání se každému z nás otevřela otázka, jak s danými prostředky budeme nakládat. Způsobů, které se před námi v tomto okamžiku otevřely, je velká řada. Možná i proto je dobré oslovit někoho, kdo se ve finanční oblasti pohybuje, a nespolehnout se pouze na vlastní úsudek. Ale kdo je vlastně finanční poradce a jak najít toho pravého?

Finanční poradce jako průvodce světem financí

Finančním poradcem se obecně nazývá člověk, který se zabývá financemi, v nichž se vyzná, zprostředkovává nejrůznější finanční služby svým klientům, ale hlavně jim dokáže odpovědně poradit.

Nebankovní půjčka, kterou finanční poradce může zprostředkovat, je jen zlomkem možností, s nimiž nám může pomoci. Finanční poradce se totiž zabývá celým spektrem finančního života člověka od jeho první výplatní pásky. Může nám pomoci s výběrem správného pojištění ve všech jeho formách, ať už jde o životní, cestovní nebo povinné ručení. Pomůže nám také s řešením dluhů či vyřízením půjčky a hypotéky. Pomůže nám se správným nastavením investic. A se spoustou dalšího.

V dnešní době, kdy je internet plný srovnávačů, je navíc stále potřeba někoho, kdo nám pomůže se v dané oblasti zorientovat a kdo dokáže sledovat aktuální trendy.

V České republice profesi finančního poradce reguluje zákon o pojišťovnictví a zákon o investičních společnostech a investičních fondech. Podle těchto zákonů musí finanční poradci splňovat určité požadavky na vzdělání, praxi a etiku. Zároveň je nutné, aby měli registraci jako poradci v této oblasti u České národní banky. Pro její získání musí složit patřičné zkoušky.

Pozor na neověřené pracovníky, kteří se za poradce jen vydávají

Pojem „finanční poradce“ jako takový nemá žádnou právní váhu a není proto tajemstvím, že se finančním poradcem může stát téměř kdokoliv, kdo má maturitu. Proto je velmi důležité být opatrný při jeho výběru.

Existuje řada lidí, kteří tvrdí, že jsou finančními poradci, aniž by měli odpovídající kvalifikaci nebo zkušenosti. Je na místě hledat opravdu ověřené odborníky, kteří mají odpovídající licenci a povolení k výkonu své profese. O to víc by pak pro běžného člověka měla být důležitá historie dané společnosti a spolehlivost poradce.

Jaké výhody nám spolupráce s finančním poradcem může přinést?

Finanční poradce může být užitečný pro různé fáze života. Především se jedná o člověka, který by se měl orientovat v aktuálních trendech finančního sektoru. Měl by mít přehled o hrozbách, které mohou ohrozit fungování běžných lidí.

Pro většinu běžných lidí je totiž řeč finančního sektoru na míle vzdálená a nemají sílu se věnovat pochopení všech náležitostí podmínek a smluv u jednotlivých produktů. Zároveň se nedokážou sami zorientovat v nabídce a vybrat, které produkty jsou pro ně v daný moment nejvýhodnější. Finanční poradce by se jim měl stát určitým průvodcem ve světě financí a měl by jim umět jednotlivé důležité produkty přiblížit.

Je dobré mít na paměti, že se finanční poradci většinou snaží o vhled do kompletní situace daného člověka či jeho rodiny. Snaží se o nejvýhodnější nastavení rozpočtu, který bude udržitelný v dlouhodobém horizontu. Dobrý finanční poradce by měl umět stát na straně klienta jako jeho pomocník. Do určité míry bychom jeho roli mohli nazvat také mediátorem mezi klientem a jednotlivými finančními společnostmi.

Finanční poradce zastupuje svého klienta při jednání s bankovními a nebankovními finančními společnostmi. Díky tomu, že se na tomto trhu pohybuje, má také občas možnost vyjednat pro klienta výhodnější podmínky, které by sám nikdy nezískal. Velkou výhodou je to, že se poradce také stará o správu jednotlivých produktů klientova finančního portfolia a má možnost klienta určitým způsobem vést.

Obezřetnost je však na místě

Tím, že se jedná o správu veškerých financí, je dobré se předem informovat a svěřit své finance pouze kvalifikovanému člověku s pravdivou pozitivní minulostí. V každém případě byste měli být kritičtí a pečlivě zvažovat, jaké rady a doporučení vám finanční poradce poskytuje, a občas si informace od něj ověřovat. Alespoň tedy ze začátku, než si budete jeho kvalitami jistí.

Při výběru finančního poradce je na prvním místě třeba zkontrolovat jeho kvalifikaci. Dále je dobré podívat se po referencích dané společnosti, kterou daný poradce zastupuje. Pokud je to možné, zkuste najít zkušenosti a recenze od jiných klientů, kterým již v minulosti poskytoval své služby. To by vám mohlo pomoci získat ucelený obraz o jeho práci a vyvarovat se chyb.

Někteří běžní lidé při výběru také volí cestu oslovení více finančních poradců současně, aby si sami porovnali možnosti, které jim jednotliví poradci nabídnou.

Kdo finanční poradce platí?

Dostáváme s k tématu, které většinu lidí zajímá. „Kdo platí poradce? Jak to, že nechce peníze ode mě?“

Poradce neplatíte vy, jakožto klient. Dostává totiž provizi z každé uzavřené či převedené smlouvy. Tento fakt je bohužel tím, co pohání většinu finančních poradců k co nejvyššímu počtu nově uzavřených smluv. Každá nebankovní půjčka, každá životní pojistka, kterou vám v rámci své nabídky pomůže sjednat, mu přihraje do kapsy slušnou provizi.

Proto je důležité vybrat si finančního poradce, který bude pracovat v souladu se zájmy svých klientů a bude poskytovat objektivní a nezávislé poradenství. Poradce, který pracuje pro vás.

Možná si říkáte, že takový neexistuje. Vyvedeme vás z omylu. I takoví finanční poradci existují. Jen je důležité hodně dobře hledat a vybírat.

- Komerční sdělení-udalosti