Mediace se řídí hned několika principy. Mezi ty základní přitom patří povinnost mlčenlivosti, která ale ze zákona neplatí pro všechny účastníky mediace. Zjistěte, kdo ji musí dodržovat.
Co znamená povinnost mlčenlivosti
O povinnosti mlčenlivosti blíže pojednává zákon o mediaci. V něm v § 9 najdete, že: „Mediátor je povinen zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s přípravou a výkonem mediace…“
Z toho vyplývá, že mediátor musí s veškerými informacemi, které se v rámci mediace dozví, zacházet jako s důvěrnými. Povinnost mlčenlivosti se na mediátora vztahuje dokonce i vůči soudu a OSPODu.
Jak už to tak ale bývá, i v tomto směru platí určité výjimky. Jednou z nich je skutečnost, že každý člověk musí dodržovat oznamovací povinnost uloženou trestním zákoníkem. Pokud se tedy mediátor v rámci jednání dozví, že je například nějaké osobě ubližováno, má povinnost o této skutečnosti informovat příslušné orgány.
TIP: Absolvujte kurz mediace se srozumitelným výkladem, který vás připraví na vykonávání profese mediátora.
Proč je mlčenlivost v mediaci tak podstatná
Díky povinnosti mlčenlivosti mohou strany sporu otevřeně mluvit o všem, co je trápí, aniž by se museli obávat, že se to někdo další dozví. Zároveň mají příležitost si mnohdy vůbec poprvé uvědomit celou věc v širším kontextu. V rámci mediačního jednání také mohou otevřeně pustit veškeré své emoce.
Na koho se povinnost mlčenlivosti vztahuje
Mediace se mnohdy účastní více lidí. Kromě samotného mediátora a stran sporu se může jednat také o právní zástupce a jiné podpůrné osoby. Přesto ale zákon o mediaci uvádí, že povinnost mlčenlivosti se vztahuje pouze na mediátora.
V rámci jednání se nicméně často probírají choulostivá témata. Z toho důvodu je možné závazek mlčenlivosti stran (a jejich advokátů) dohodnout.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.