V historické show Návštěvníci: Cesta do minulosti budou soutěžící několik týdnů žít v prostorách, které jsou jako vystřižené z 19. století. Jenže připravit dokonalou scénu, která splňuje dobové parametry, rozhodně není jednoduché. Že zabezpečení vizuálně zajímavé a funkční výpravy není jako zařizování bytu, vysvětlil vedoucí výpravy Martin Hájek.
Show Návštěvníci: Cesta do minulosti se bude odehrávat v 19. století na panství hraběte Pálffyho. Jelikož v historickém formátu je jednou z nejdůležitějších složek výprava, tvůrci si museli dát na zařízení panství pořádně záležet. Dokonalá scéna by měla splňovat tři základní parametry – dobovou přesnost, funkčnost a vizuální atraktivitu. „Před startem jsme se setkali s produkcí as architektkou Vírou Dantovou, která připravila vizualizace, že jak by to vlastně mělo vypadat a jak by měl být rozvržen prostor. Řekli jsme si, jaké typy nábytku by tam měly jít, a kolik by ho mělo být. Na základě toho jsme si vytipovali konkrétní kousky a možné alternativy, které se pak architektka podívala spolu s oddělením kreativy. Vybrali si, co se jim líbí nejvíc a následně se začala stavět scéna,“ prozradil vedoucí výpravy Martin Hájek, se kterým jsme se na obrazovkách televize JOJ pravidelně setkávali v pořadu Nové bydlení Design.
Prostor, ve kterém budou mít účinkující na několik týdnů svůj nový domov, tvoří dvě části – učňovský a mistrovský prostor. Všechny interiéry jsou vyskládány z originálních starožitných kusů nábytku a z kvalitních dobových replik. Zatímco prostory pro učně jsou zařízeny stroze a funkčně, mistrovská jídelna a ložnice působí již na první pohled honosným dojmem. Obdobím totiž spadají do biedermeieru. Většina účinkujících však bude trávit nejvíc času v učňovských prostorách, které jsou z hlediska výpravy velmi zajímavé. Množství rekvizit se vyrábělo pouze pro účely natáčení. „Postele sestávají ze speciálně vyrobeného rámu a slamníků, které se šily speciálně pro účely historické show na základě dobových reálií. Slamníky nebo slaměné matrace jsou vyrobeny z hrubého režného plátna a vyplněny jsou slámou. Dá se na nich normálně spát, ale v dnešní době jsme již zvyklí na něco jiného, takže to není moc pohodlné. Předpokládám, že s tím návštěvníci budou trošku bojovat,“ zasmál se Hájek.
Funkčnost musela jít do popředí zejména v kuchyni a v jídelně. Jelikož účinkující budou jíst to, co si navaří, důraz se musel klást na vybavení kuchyně. Například nože pocházejí z dílny šikovného nožíře, který vyrobil krásné, funkční a dobově vhodné nože. Keramika, ze které budou soutěžící jíst a pít, vyrobili hrnčíři věnující se výrobě tradiční keramiky. „Je tam několik truhlic, skříní a kředenců, které jsou starožitné, ale samozřejmě ten funkční nábytek je vyráběn a patinován. Zajímavá je také výbava kuchyně a jídelny. Máme tam historické pekáče nebo nádoby, které jsou opravdu velmi staré. Kromě toho tam mají své místo také moderní repliky, protože musí být dodrženy jisté hygienické a bezpečnostní standardy. Nádobí a různé pomůcky musí být hlavně funkční, což při 200letých rekvizitách nelze zaručit,“ dodal vedoucí výpravy.