Finanční gramotnost je základní životní dovedností pro zapojení se do moderní společnosti. Výzkumy ukazují, že nejlépe se finanční návyky u dětí fixují ve věku sedmi let. Už v tomto věku jsou schopné tuto oblast pochopit. Pokud si děti neosvojí dobré návyky brzy, bude pro ně následně mnohem těžší najít ten správný směr.
Naučte děti hospodařit od raného věku
Zjednodušeně řečeno je finanční gramotnost soubor správných znalostí o financích. Těm je nutné porozumět ve všech směrech. Následně je pak možné přijímat správná finanční rozhodnutí a vyhnout se neuváženým krokům, transakcím či finančním problémům z neznalosti. Proto je nutné učit se tyto znalosti a poznávat oblast financí již odmalička.
Ostatně děti vyrůstají ve stále složitějším světě, kde se nakonec budou muset postarat o svou vlastní finanční budoucnost. Tedy, čím dříve si osvojí správné finanční návyky a čím dříve se naučí s penězi zacházet, tím lépe pro ně.
Ještě mnoho mladých dospělých na tom v oblasti finanční gramotnosti není dobře. Neumí s penězi zacházet, nedokážou si vybrat správné finanční produkty a často nemají ani zájem o řádné finanční plánování. Proto je třeba, aby si už ti nejmenší od raného věku rozvíjeli dovednosti, které jim následně v životě budou k užitku. Je nutné, aby se naučili s penězi zacházet. A to i v případě, že jich budou mít nedostatek. Musí se naučit, jak se v takové situaci zachovat, jak si poradit.
Už i děti by měly mít povědomí o běžném či spořícím účtu a měly by umět zacházet s bankovní kartou. Později je vhodné naučit se sestavovat rodinný rozpočet. S tím může starší potomek rodičům bez problémů pomáhat. Jestliže dítě nevedeme k finanční gramotnosti a nenaučíme ho s penězi zacházet, dříve či později nejspíš zažije důsledky špatného hospodaření s penězi. Může zaostávat v platbách nájmu nebo bude mít velké dluhy na kreditní kartě. Proto, čím dříve začnete své potomky učit finanční gramotnosti, tím větší následně bude šance, že se v životě podobným pastem či nástrahám vyhnou.
Finanční gramotnost v rodině i ve škole
Finančně gramotní lidé mají širokou škálu finančních dovedností, včetně osobního finančního rozpočtu, spoření či investic. V dnešní době je rovněž nutné vyznat se i v alternativních měnách (např. kryptoměny). Finančně gramotní lidé jsou schopní aktivně rozvíjet svou soběstačnost, což jim ve výsledku umožňuje dosáhnout finanční stability. Proto už iděti si v dnešním světě musí uvědomovat, jak peníze fungují. O to víc, že všude číhá v tomto směru spousta nebezpečí.
Finanční gramotnost naštěstí v posledních letech aktivně podporují pedagogové i odborníci v oblasti financí. Rozhodně je ale nutné, aby ten největší kus práce odvedli i rodiče. Ostatně právě u nich může dítě v praxi vidět, jak s penězi hospodařit. Finanční gramotnost pro děti znamená naučit je včas klíčové koncepty, principy i dovednosti v oblasti financí. Což znamená učit je vše, co se týče finančního plánování, hodnoty peněz i investic.
Děti a finanční gramotnost
Mluvit s dětmi správně o penězích a naučit je finanční gramotnosti je jednodušší, než si možná myslíte. Nemusíte absolvovat žádné speciální kurzy, abyste svým dětem zvládli předat ty správné finanční dovednosti. Základní lekce finanční gramotnosti jim můžete dát vy sami doma. A to i přesto, že děti různého věku mají různé způsoby vnímání znalostí. Základy bez problémů zvládnete, nebojte se toho.
V první řadě jim můžete ukázat, jak si peníze vydělat. Podle psychologů není úplně optimální platit děti doma za běžnou práci, jako je například úklid pokojíku nebo luxování. V tomto případě by mělo jít o činnosti automatické, kdy se dítě učí správným návykům.
Avšak budete-li potřebovat například vyplet záhon nebo pomoci s generálním úklidem koupelny, pak můžete svému potomkovi nabídnout nějakou symbolickou částku za pomoc. Tu pochopitelně vyplatíte po vykonání práce. Starší děti pak mohou například pomáhat sourozencům s domácími úkoly nebo s mimoškolními aktivity. A za tuto činnost jim opět můžete nabídnout nějakou dohodnutou částku.
Ve chvíli, kdy dovrší věku patnácti let, pak mohou začít brigádně pracovat a vydělat si nějaké peníze například roznosem letáků, úklidem nebo pomocnými pracemi třeba v restauraci.
Finanční gramotnost můžete učit děti i na zbytných nákupech. Například ve chvíli, kdy po vás potomek bude chtít v obchodě koupit nějakou hračku nebo po vás bude požadovat stažení nějaké placené hry do mobilu. Dohodněte se s ním, že mu ji pořídíte pouze v případě, že si na ni přispěje ze svého kapesného nebo z peněz, které dostal například od prarodičů k narozeninám.
Finanční gramotnost dětí a peníze v praxi
Už nejmladším dětem dnes můžete založit takzvaný dětský účet. Je ideální otevřít ho například dítěti, když nastupuje na základní školu. Postupně se s ním může seznámit a začít jej používat. Je to nenásilný způsob, jak vštípit dítěti důležitost postupného budování finanční rovnováhy. Jak bezpečně platit online si můžete přečíst například tady: https://www.proficredit.cz/jak-bezpecne-platit-digitalne-dodrzujte-tyto-zasady-a-nemusite-se-niceho-bat.
Zde můžete dítěti začít vysvětlovat i výhody spoření. Postupně pak i výhody a rizika investování. Do akcií, dluhopisů či do zlata. A rovněž můžete potomkovi zároveň osvětlit i výhody či nevýhody půjček a úvěrů. Popsat, jak bankovní či nebankovní půjčka ihned funguje a na co si dávat pozor, pokud by se jednou rozhodovalo do zadlužení jít.
Veškeré rozhovory o penězích byste však měli vést vážně a pokusit se co nejlépe odpovědět na každý dotaz svého potomka. A nebudete-li si s něčím vědět rady, domluvte se například s finančním poradcem, který vám v osvětě pomůže.