Každý kolektiv je do jisté míry semeništěm pomluv a spiknutí – taková je zkrátka lidská povaha. Sami si musíme uvědomit, že i nám někdy ulítne špatné slovo o druhých. Nicméně pokud se pomluvy stanou konzistentními, dlouhodobými anebo dokonce přecházejí v šikanu, pak je potřeba se s chováním kolegů vypořádat, aby nás tyto situace zbytečně neblokovaly.
Ověřte si skutečnosti
Zejména ti méně sebejistí z nás mají tendenci podléhat lehké paranoie. Jakýkoli úsečný pohled nebo gesto pak můžeme snadno vnímat jako důkaz o tom, co si o nás druzí myslí či povídají – přitom to nemusí být vůbec blízko pravdě. Proto, než vůbec začnete uvažovat o tom, jaké podniknout kroky, zkuste si nějakým nenápadným způsobem ověřit, že se tu něco takového skutečně děje a není to jen ve vaší hlavě.
Nepřiživujte situaci vlastní energií
Ve chvíli, kdy víte, že jste terčem nelichotivých řečí či dokonce čelíte přímým poznámkám, je potřeba se od chování ostatních mírně distancovat. Soustřeďte se ještě více na svou práci a její kvalitu, na svůj osobní život, na pozitivní věci a v žádném případě nevěnujte pomlouvačům zbytečně mnoho mentální energie. Na nevhodné chování reagujte maximálně zavrtěním hlavou, vyhněte se přímé konfrontaci či konfliktu – i když budete mít navrch, vítězství vám stejně nikdo nepřizná, pouze se potvrdí, že se vám dostali pod kůži.
Když už to nejde vydržet
Pokud pro vás je práce utrpením, pak proberte situaci diskrétně s kolegou či šéfem a promluvte si o možnostech dalšího postupu. Bohužel v těchto momentech není příliš efektivní ani prospěšné, pokud si šéf dotyčné pozve na kobereček – budete pouze za přerostlého žalobníčka a ufňukánka a nevole vůči vaší osobě pravděpodobně dále vzroste. Pamatujte však, že pokud je každý den intenzivně stresující a není šance na změnu, je možná vhodné podívat se po jiném působišti.